CANLI Türkiye NATO zirvesine başlamadan damga vurdu! ‘Batı başkentlerinde gözler fal taşı gibi açıldı’

Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinden oluşan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), kuruluşunun 75’inci yılını doğduğu yer olan ABD’nin başkenti Washington’daki zirveyle kutluyor. Üç gün sürecek zirvenin ilk toplantısı, 9 Temmuz’da NATO’nun kuruluşunu belgeleyen Kuzey Atlantik Anlaşması’nın imzalandığı Mellon Oditoryumu’nda gerçekleşti.

CANLI

09:12 10 Temmuz 2024

DÜNYA MEDYASI: GAZZE, NATO ZİRVESİNDE ODADAKİ FİL

Uluslararası medya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’daki NATO zirvesinde vereceği mesajları ve Türkiye’nin tutumunu mercek altına alıyor.

Amerikan The Washington Post gazetesi ‘Gazze, NATO zirvesinde odadaki fil’ başlığıyla sunduğu analizde Washington’da ana gündem Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olsa da en az bir üyenin ise Gazze’yi gündeme taşıma niyetinde olduğunu yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işgalin başından beri İsrail’i sert şekilde eleştirdiğini hatırlatan analiz, Türk liderin Washington’a uçmadan önce zirvede Gazze’ye dikkat çekme isteğini dile getirdiğini aktardı.

Amerikan New York Times gazetesi ‘Batı’nın yeni gözlüklere ihtiyacı var’ başlıklı yorum yazısında NATO üyelerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı ve savaşın en iyi şekilde nasıl biteceğine dair birlikte karar almalarının hayati olduğunu vurguladı.

Al Monitor Washington’daki zirvede Ankara’nın Türkiye’ye uygulanan silah ambargosu ve bazı ittifak üyelerinin terör örgütü PKK’yla olan ilişkilerine odaklanacağını kaydedip geçmişteki F-35 programından çıkarılma adımını hatırlattı.

Türkiye’ye göre Suriye’nin kuzeyindeki YPG terör örgütü konusunda sorun yaşanan üç ülkenin ABD, İngiltere ve Fransa olduğunu belirten Al Monitor, NATO zirvesinde ayrıca Gazze Şeridi’ndeki İsrail işgalinin Türkiye tarafından masaya getirileceğini bildirdi. Yayın organı ayrıca, NATO zirvesinin Türkiye’nin tam üyelik hedeflediği Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinden hemen sonra gerçekleştiğini belirtip zamanlamaya dikkat çekti.

Kuveyt haber ajansı KUNA ‘Erdoğan, NATO zirvesinde Filistinlilere karşı uygulanan katliamı gündeme getirecek’ başlığıyla Ankara’dan yapılan açıklamaları servis etti.

İran haber ajansı Tasnim ‘Erdoğan: NATO, Ukrayna’daki savaşın parçası olmamalı’ başlığını attı.

The New Arab ‘Erdoğan Gazze’yi ele almak için tarihi NATO zirvesini kullanıyor’ başlıklı haberinde Türk liderin ittifak liderlerine Orta Doğu’daki savaşı durdurmak için çağrıda bulunacağını kaydetti.

‘Erdoğan, NATO’nun 75. yıl zirvesi için Washington’a gitti: Türkiye’nin zirveye bakışı ve çekinceleri neler?’ başlığını seçen BBC Türkçe, Ankara’nın Ukrayna’da barışın da konuşulmasını istediğini ve bu tutumuyla ittifakın diğer üyelerinden ayrıldığını yazdı.

Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi The National News, NATO zirvesini ‘Türkiye’den Hakan Fidan’ın ortaya çıkışına tanıklık edebiliriz’ başlığını attığı haberle gördü, Ankara’dan Güney Kıbrıs’a yapılan uyarının Batı başkentlerinde şaşkınlıktan gözlerin fal taşı gibi açılmasına yol açtığını yazdı.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın açıklamalarından sonra konuşan Dışişleri Bakanı Fidan, Rum tarafından Orta Doğu’daki gerilimden uzak durmasını istedi ve adanın güneyindeki ciddi militarizasyon olduğunu söyledi.

ABD’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la askeri işbirliğini artırdığını hatırlatan The National News, Hakan Fidan’ın açık bir şekilde NATO müttefiklerini iğnelediğini belirtip Türk Dışişleri Bakanı’nın kibar bir acımasızlık yaydığını kaydetti. Eski istihbarat başkanının akıcı İngilizceyle konuştuğunu ve yüksek lisans tezinin CIA ve MI6 modeli olduğunu hatırlatan analiz, Hakan Fidan’ın Milli İstihbarat Teşkilatı’nda yaptığı değişiklikleri Dışişleri Bakanlığı’na taşıdığı yorumuna yer verdi.

Bakan Fidan’ın İsveç’in NATO’ya katılımını F-16 savaş uçakları ve Stockholm’den alınan imtiyazlara bağlamasını iki önemli başarısından biri olarak gösteren The National News’a göre, Ankara’nın Rusya ve Ukrayna arasındaki ilişkileri dengelemeye devam etmesi bir başka başarı.

Türkiye’nin İsveç’in ittifaka katılımına onay vermesinin ardından ilk zirvenin düzenlendiğini vurgulayan analiz, Ankara’nın özellikle Gazze’de devam eden işgal ve Kıbrıs’ta iki devletli çözüm konusunda sesini yükseltebileceği yorumunu yaptı. Analiz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirvede büyük bir konuşma yapacağını belirtip “Dışişleri Bakanı’nın da kendi varlığını hissettirmesi pek sürpriz olmaz” dedi.

10 Temmuz 2024

MACARİSTAN BAŞBAKANI İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için gittiği Waşington’da Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüştü. Görüşmede Türkiye ile Macaristan ikili ilişkileri, Türkiye’nin Avrupa Birliği katılım süreci ile bölgesel ve küresel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşı ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona ermesi için barışçıl çabalarını sürdürdüğünü, uluslararası kamuoyunun bu bölgelerde barışın tesisi için gayretlerini artırması gerektiğini belirti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’ın dönem başkanlığında Türkiye’nin, Avrupa Birliği katılım sürecinin canlandırılması ve ilişkilerin ilerletilmesi noktasında destek beklediğini de ifade etti.

 

10 Temmuz 2024

ERDOĞAN NATO ZİRVESİ’NDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin başkenti Washington’daki temaslarına başladı.

Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Andrew W. Mellon Auditorium’da düzenlenen NATO’nun 75. Yılı Anma Etkinliğine katıldı.

Zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları, etkinliğin başlangıcında toplu fotoğraf çektirdi. Programda, İkinci Dünya Savaşı, NATO’nun kuruluşu, Bosna Savaşı, Kırım’ın ilhakı ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi farklı olaylara ilişkin görüntülerin yer aldığı video gösterildi.

10 Temmuz 2024

ERDOĞAN’I TÜRK VATANDAŞLAR KARŞILADI

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a gelen Erdoğan, Andrews Askeri Hava Üssü’nden konaklayacağı otele geçti. Otelin önünde Erdoğan’ı, Türkçe ve İngilizce “hoş geldiniz” yazılı pankartlar ve Türk bayraklarıyla karşılayan vatandaşlar, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, makam aracından el sallayarak, kendilerine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı.

Otel çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı

Erdoğan’ın otele girişi sırasında Türk heyetinde yer alan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, otel önündeki vatandaşların yanına gelerek, bir süre sohbet etti.

Erdoğan’ın konakladığı otelin önünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Otelin çevresindeki bazı sokak ve caddeler kamyonlar da kullanılarak trafiğe kapatılırken, otel çevresinde beton ve demir bariyerler kullanıldı.

10 Temmuz 2024

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD’DE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Andrews Askeri Hava Üssü’nde TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve diğer ilgililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da Washington’a geldi.

 

Canlı Anlatım Özeti

  • DÜNYA MEDYASI: GAZZE, NATO ZİRVESİNDE ODADAKİ FİL
  • MACARİSTAN BAŞBAKANI İLE BİR ARAYA GELDİ
  • ERDOĞAN NATO ZİRVESİ’NDE
  • ERDOĞAN’I TÜRK VATANDAŞLAR KARŞILADI
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD’DE

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x